TCR expanduje do USA

18.07.2017 07:46

Vedení organizací International Motor Sports Association (IMSA) a World Sporting Consulting (WSC), což je držitel práv na pořádání závodů kategorie TCR (Touring Car Racing), se dohodly na spolupráci.

Počínaje sezonou 2018 se součástí šampionátu IMSA Continental Tire SportsCar Challenge stane kategorie TCR. Připojí se tedy ke dvěma současným kategoriím Grand Sport (GS) a Street Tuner (ST). V kategorii Grand Sport jezdí minimálně upravené vozy GT4 a podobné, například Aston Martin Vantage, Chevrolet Camaro GSR, Ford Mustang Boss 302 R, Porsche 911 nebo McLaren. Jejich výkon se pohybuje mezi 400 a 500 k. Street Tuner jsou v podstatě sériová auta jako Audi S3, BMW 128 a 325, Mazda MX-5, Porsche Boxster/Cayman nebo Mini JCW. Jejich motory jsou upraveny na výkon mezi 220 a 280 k a nejde o vozy připravované do závodní podoby v továrnách, ale jen samotnými týmy.

Vozy kategorie TCR jsou čtyř nebo pětidveřové upravené cestovní vozy s pohonem předních kol vyráběné velkými automobilkami. Pohánějí je zážehové motory 2,0 l přeplňované turbodmychadlem a výkonem okolo 350 k. Závodů ve Spojených státech se budou účastnit jen auta těch značek, které působí na severoamerických trzích.

Jednání mezi šéfem IMSA Edem Bennettem, šéfem a zakladatelem WSC Marcellem Lottim a sportovní ředitelkou WSC Nunziou Corvinovou začala už vloni. Obě strany věří, že nová kategorie nabídne fanouškům zajímavé závody a rozšíří možnosti výběru zajímavých vozů pro zúčastněné týmy. IMSA převezme homologace vozů TCR od WSC. Nová kategorie se výkonnostně zařadí mezi současné kategorie vycházející ze sériové produkce GS a ST. IMSA kromě toho získala oprávnění pořádat i samostatné šampionáty TCR USA a TCR Canada.

Vozy TCR se v současné době používají ve 20 šampionátech po celém světě a pořádá se pro ně okolo 200 závodů ročně. Základním principem, na jehož základě Marcello Lotti se svými spolupracovníky tuto kategorii vytvořil, je udržení provozních nákladů na přijatelné úrovni.

Ze současných značek působících v TCR se na trzích Severní Ameriky angažují Audi, Ford, Honda, Alfa Romeo, Kia, Subaru a Volkswagen, i když ne vždy s modely, které jsou homologované v TCR. Zatím je v jednání, zda bude možné v USA používat místo v Evropě běžných hatchbacků jiné typy karoserií, tzn. sedany, které jsou v USA běžné.

První oficiální závod IMSA TCR se pojede v lednu v Daytona Beach před tradiční 24hodinovkou.

Ing. Vladimír Rybecký


Další články


Hlavní partneři

Partneři

Mediální partneři