TCR také do Velké Británie

05.09.2017 16:31

Britský šampionát cestovních vozů BTCC je dlouhodobě jedním z nejkvalitnějších a nejlépe obsazených na celém světě. Nyní se zdá, že mu vyroste domácí konkurence, i když pořadatelé budoucí britské série TCR tvrdí opak.

Silnou stránkou britského šampionátu BTCC (British Touring Car Championship) jsou technické předpisy, díky nimž se daří udržovat provozní náklady v rozumné výši, stejně jako vyrovnanost všech konkurentů, kde spolu mohou soupeřit týmy podporované automobilkami i úplní soukromníci.

Přesto nejvyšší orgán britského motoristického sportu MSA (Motor Sports Association) neměl námitky proti vytvoření nového šampionátu cestovních vozů s automobily velmi podobné koncepce TCR UK Series. MSA totiž věří, že v novém seriálu, který se bude jezdit na britských okruzích od roku 2018, nebude tak vysoká úroveň účastníků, aby mohl ohrozit dominantní postavení BTCC v očích fanoušků i médií.

Nový šampionát chce těžit z rostoucí popularity, kterou si tato kategorie za poslední tři roky po celém světě vydobyla. V roce 2018 by se mělo jet šest či sedm podniků TCR UK Series. K dispozici jsou pro ni automobily značek Audi, Volkswagen, Alfa Romeo, Ford, Opel (ve Velké Británii to bude pod značkou Vauxhall), Seat, Peugeot, Subaru, Kia a Honda, přičemž ke vstupu se připravuje ještě Hyundai. Takové zázemí většinou přímo automobilkami připravovaných vozů nemá v současné době žádný jiný šampionát.

Dominic Ostrowski, manažer klubu BRSCC, což je hlavní pořadatel BTCC, k tomu říká: „Cílem TCR UK není soupeřit se špičkovým britským šampionátem. Nevidím v tomto seriálu rivala pro BTCC. Rozpočet pro týmy zde bude poněkud nižší, takže vyplní prostor mezi sériovými vozy v klubových šampionátech a skutečnou britskou elitou. Jsem si jistý, že zde pro ně existuje prostor a půjde o dobré doplnění stávajících šampionátů.“

Pro organizaci TCR Marcella Lottiho jde o skvělou zprávu, protože poté, co rozšířila svou působnost do Severní Ameriky, se jí podařilo získat nejvýznamnější území z hlediska motoristického sportu.

Oznámení o vytvoření TCR UK Series přijaly s velkým nadšením závodní týmy působící v BTCC. Ty zde vidí možnost rozšíření své činnosti s lepším využitím stávajícího zázemí lidí, vybavení dílen, kamionů atd. Mnohé z těchto týmů proto působí také v British GT. Podle týmů bude toto rozšíření činnosti výhodné i pro jejich investory. Vše tedy nasvědčuje tomu, že by se v britském seriálu TCR už v první sezoně mohlo objevit 24 až 30 vozů!

Ing. Vladimír Rybecký


Další články


Hlavní partneři

Partneři

Mediální partneři

zavřít