Tomáš Enge - F1

Engeho v F1 naháněl v Mostě race dron!

 

(Most 3/11/2021) Exhibiční jízdou na mosteckém autodromu vyvrcholily oslavy dvacátého výročí startu Tomáše Engeho ve Formuli 1. Všichni, kteří nemohli být první říjnový víkend přímo na autodromu v Mostě, si nyní mohou Tomášovu jízdu vychutnat v exkluzivním videu prostřednictvím akčních záběrů race dronu.  

 

Tomáši, jak ses cítil po tolika letech za volantem F1?

Byl to neskutečný pocit a o to víc, že to bylo přesně auto, s kterým jsem před dvaceti lety absolvoval tři Velké ceny. Hrozně jsem se těšil, až se v něm zase svezu. Nedá se to popsat. Jen když uberete plyn, je to jako když v sériovém autě šlápnete naplno na brzdu. Snažil jsem se každý okamžik zapsat do paměti a maximálně užít.

 

Jak těžké bylo tvůj originální monopost najít a dostat do ČR?

Na začátku jsem nevěděl, jestli to auto vůbec ještě existuje. Hledal jsem na internetu monopost Prost AP 04 z roku 2001 a obvolával jsem lidi, kteří by mi mohli dát nějaké indicie. Nakonec jsem skutečně narazil na člověka, který jeden monopost aktuálně vlastní a udržuje v chodu. Ještě větší překvapení nastalo, když jsem se dozvěděl, že jde o vůz s číslem šasi 03. To je totiž přímo vůz, ve kterém jsem před dvaceti lety závodil. Nemohl jsem tomu uvěřit. Další věc byla vyjednat zapůjčení vozu sem do České republiky, abych se s ním mohl svézt při plánované oslavě. Nebylo to jednoduché, ale o to větší motivaci jsem měl vůz sem dostat.

 

Jaké jsou tvé plány v motorsportu?

Rád se samozřejmě ještě svezu, ale větší smysl už vidím v předávání zkušeností mladým jezdcům, kteří chtějí dosáhnout úspěchů a já jim mohu pomoci vyšlapávat cestičky. Snažím se vytvářet a připravovat podmínky, aby Česka republika měla opět zástupce ve světovém motorsportu, a to ať už v Le Mans, IndyCar, nebo Formuli 1. Věřím, že jsem ten, který může mladým talentům zkušenosti předat a pomoct jim na jejich cestě. Motorsport samozřejmě není jen o talentu, ale o to je důležitější mít někoho, kdo pomůže cestu prošlapat.

Oslavami výročí dvaceti let od startu v F1 vyvrcholila také letošní mimořádně nabitá sezóna Autodromu Most. Během léta a podzimu Most uvítal vedle tradičního mistrovství Evropy okruhových tahačů a Nascar Whelen Euro series také mistrovství světa vytrvalostních motocyklů FIM EWC, světový pohár cestovních vozů FIA WTCR a především mistrovství světa superbiků WorldSBK. Česká republika se tak vrací na mapu světového motorsportu a i na příští sezónu se určitě bude v Mostě na co těšit. Oficiální program závodů na rok 2022 oznámí autodrom už v druhé polovině listopadu a mnozí fanoušci tak budou moci najít vstupenky na příští sezónu už pod stromečkem.


Další články


Hlavní partneři

Partneři

Mediální partneři