Virtuální koncept z Austrálie

16.10.2018 09:33

V Austrálii se už nekonají autosalony. Proto automobilkám nezbývá než se prezentovat virtuálně. Australská značka Holden to vzala doslova, když vytvořila virtuální koncept závodního vozu Time Attack jako připomínku 50. výročí svého prvního vítězství v Bathurstu.

Holden, patřící do koncernu GM, už přišel o vlastní výrobu - poslední auto vyrobené v Austrálii sjelo z výrobního pásu v závodě v Elisabethu v říjnu 2017. Legendární model Commodore dnes dodává Opel z Rüsselsheimu.

Holden už sice auta nevyrábí, nicméně i nadále pokračuje ve sportovních aktivitách, především v účasti v závodech australského šampionátu cestovních vozů Supercars. Letos je tomu přesně 50 let od prvního vítězství značky na legendárním okruhu Mount Panorama v Bathurstu. Toto výročí Holden oslavil stylově - vítězstvím v letošním závodě Bathurst 1000. Jako připomínku úspěchu z roku 1968 se vedení automobilky rozhodlo postavit koncept závodního vozu Time Attack. Současně chtělo připomenout koncept Holden Hurricane z roku 1969.

Protože dnes v Austrálii není možnost takový koncept reálně představit veřejnosti, zrodil se projekt virtuálního konceptu Time Attack. Byl vyvinut designéry ze studia v Melbourne jen s využitím sofistikované simulační techniky. Holden na tomto konceptu předvedl možnosti virtuálního vývoje.

 „Technika, kterou dnes využíváme, zcela změnila způsob, jakým navrhujeme automobily. Dokážeme simulovat vzhled, technická řešení a dynamiku vozu v přesvědčivých animacích, což nám umožňuje dodávat lepší návrhy v kratším čase. Většinu naší práce představuje pokročilý design a tyto technologie využíváme i při návrzích pro naši mateřskou společnost General Motors. Tento koncept je digitální propagací pokročilých znalostí, schopností a technické výbavy týmu GM Holden,“ řekl ředitel designu GM Holden Richard Ferlazzo.

Ferlazzo svůj tým konstruktérů a designérů vyzval, aby vytvořil futuristické závodní vozidlo s využitím nejnovějších technologií vyvíjených po celém světě. Koncept byl vyvinut s technickým přispěním konstrukčního týmu společnosti GM Holden. Konečný návrh byl ověřen digitálně vytištěným 3D modelem. Rovněž byla vytvořena vizualizace, při níž Time Attack jezdí po okruhu Mount Panorama v Bathurstu.

 „Šéfdesignér Ewan Kingsbury dokonale vystihl podstatu toho, co jsme chtěli dosáhnout: expresivní, futuristický design, který ukazuje inovativní inženýrská řešení. Koncepty jsou vždy určeny k tomu, aby posouvaly hranice, ale jsou ještě účinnější, pokud jsou realizovatelné a tento koncept je věrohodný jako pokročilý závodní vůz budoucnosti,“ uvedl Ferlazzo.

Koncept Time Attack má šasi z uhlíkového kompozitu s vestavěnou ochrannou strukturou. Také ramena závěsů jsou z uhlíkového kompozitu. Pérování je aktivní kapalinové s počítačem řízeným udržováním stálé světlé výšky. Aerodynamika je aktivní s využitím přísavného efektu čtyřmi kanály v podlaze vozu s profilem Venturiho trubice podpořeným ventilátory. Pohon zajišťuje hybridní jednotka se čtyřmi elektromotory s celkovým výkonem 1 MW a točivým momentem 3240 Nm.

Ing. Vladimír Rybecký

 


Další články


Hlavní partneři

Partneři

Mediální partneři

zavřít