Vzdálenost mezi vozidly a péče o pneumatiky

25.04.2017 09:48

Vzdálenost mezi vozidly

Pravidla silničního provozu se v § 23 zabývají vzdáleností mezi vozidly. Uvádějí, že řidič motorového vozidla jedoucí za jiným vozidlem musí ponechat za ním dostatečnou bezpečnostní vzdálenost, aby se mohl srážce vyhnout v případě náhlého snížení rychlosti nebo náhlého zastavení vozidla, které jede před ním.

K vytyčenému bodu, který právě minulo před vámi jedoucí vozidlo, např. dopravní značce, počítejte minimálně 21, 22. Budete-li s vaším vozem před tímto bodem, máte jistotu, že zastavíte i v případě, že by před vámi jedoucí vozidlo zastavilo náhle.

Neustále si opakujte pravidlo „Co kdyby ten druhý“. Neznáte důvod jeho chování, neznáte technický stav jeho vozidla. Je také velmi důležité seznámit se dobře s technickým stavem svého vozidla. Ochraňujete tak sebe a své spolucestující.

Většinou brzdíme, až když se rozsvítí u vozidla před námi brzdová světla. To znamená, že řidič před námi již brzdí. Do jeho celkové brzdné dráhy tak nemůžeme započítat dobu reakce, ale pouze brzdnou dráhu. My ale musíme počítat s reakční dobou, která činí minimálně jednu vteřinu, a následně musíme připočíst brzdnou dráhu.

Péče o pneumatiky

S ohledem na téma vzdálenosti mezi vozidly se znovu vracíme k pneumatikám. Při výběru nové sady pneumatik volte značku, která byla na vozidle původně. Nekoukejte na tabulku spotřeby a hluku, ale výhradně na brzdnou dráhu. Dodržujte a kontrolujte správný tlak v pneumatice předepsaný výrobcem

 

                      


Další články


Hlavní partneři

Partneři

Mediální partneři